Program
- .7:00 odchod z Trenčína
- prehliadka Múzea vo sv. Antone
- prehliadka Banského múzea v prírode v Banskej Štiavnici
- 17:00 odchod do Trenčína
Cena
- v cene je zahrnutá: doprava a technický sprievodca
O výlete
Múzeum vo sv. Antone
Obec Svätý Anton leží južne od Banskej Štiavnice pod legendami opradeným majestátnym Sitnom a je súčasťou územia lokality UNESCO. Táto oblasť sa vyznačuje množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Dominantou obce je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste menšieho opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí. Patrí k tej skupine feudálnych sídiel, ktoré vznikli počas veľkej stavebnej činnosti uhorskej vojenskej aristokracie, oddanej Habsburgovcom, ktorá zbohatla v protitureckom odboji. Na jeho stavbe, výzdobe a neskoršej prestavbe sa podieľali významní európski architekti a umelci (Giulio Ferrari, Ján Entzenhofer, Anton Schmidt a Dionýz Stanetti ).Kaštieľ bol postavený v barokovom slohu ako dvojkrídlová budova s arkádami do otvoreného nádvoria s barokovou kamennou fontánou. V polovici 18. storočia gróf Andrej Koháry ukončil prestavbu kaštieľa na honosné štvorkrídlové šľachtické sídlo. Kaštieľ slúži ako múzeum od roku 1962, v súčasnosti sa v ňom nachádza umelecko-historická a poľovnícka expozícia. Vďaka rôznorodosti svojich zbierok zachovaných vo výnimočne ucelenej a autentickej podobe bol v roku 1985 celý areál kaštieľa vo Svätom Antone vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici
V prírode Banskej Štiavnice v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta sa nachádza Banské múzeum (banský skanzen). Banský skanzen má dve expozície - povrchovú a hlbinnú.
Povrchová expozícia predstavuje banské budovy a zariadenia, sem presťahované z rôznych oblastí Slovenska, náučnú geologickú expozíciu, expozíciu lomového dobývania a banských strojov.
Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši.
Najväčším lákadlom hlbinnej expozície je fáranie do štôlne Bartolomej, ktoré absolvujete v baníckom plášti, s prilbou a s lampášom.
Prehliadková trasa vás zoznámi s banským dielom zo 17. - 19. storočia, starými banskými nástrojmi a zariadením. Najcennejším exponátom je podzemný konský ťažný gápeľ z 2. polovice 19. storočia. Pripomína časy, keď podzemnú vodu odčerpávalo dvetisíc koní a rovnaký počet ľudí. Je jediným zachráneným zariadením svojho druhu na Slovensku.
Aj počas horúceho leta si nezabudnite bundu, či sveter a celú obuv.